Rokinon 7.5mm f/3.5 Ultra Wide-Angle Fisheye Lens for Micro 4/3 (Black) FE75MFT-B
Your Lease Ownership Plan
389
All lease payments apply to the ownership cost.
Ownership Options & Cost (before tax)
Lease-to-Own: 26 bi-weekly payments over 12 months.
SKU: FE75MFT-B
DELIVER TO YOUR DOOR OR IN-STORE PICKUP*
LEASE TO OWN WITH NO CREDIT NEEDED*
Description
The 7.5mm f/3.5 Ultra Wide-Angle Fisheye Lens for Micro 4/3 (Black) from Rokinon gives you a 180° view with dramatic, exaggerated perspective when used with a Micro 4/3 camera. With hybrid aspherical lenses and a multi-layer coating, you’ll be able to produce sharply defined images with a minimum of flare and ghosting. This compact and lightweight manual focus 7.5mm lens focuses as close as 4″ (10.16 cm) from the lens for even more dramatic effects. This lens has a built-in petal lens hood.
More Information
Manufacturer Rokinon
Specification
Focal Length 7.5mm (35mm Equivalent Focal Length: 15mm)